Czy można fotografować na pogrzebie?

Fotografowanie na pogrzebie – fotograf Zielona Góra

Gdy przychodzi dzień pogrzebu zazwyczaj towarzyszą nam trudne emocje i często te uroczystości pamiętamy, jak przez mgłę. Co tu jednak zrobić, gdy chcemy kiedyś – na spokojnie, gdy już opadną emocje – wrócić pamięcią do tej chwili? Kiedy otrzymałam telefon od Pani Małgorzaty z zapytaniem czy podejmę się tego zadania to pierwsza myśl była przerażeniem, aczkolwiek każdy ma prawo do zdjęć, każdy chce jakąś fotografię na pamiątkę. Zazwyczaj robię wesołe i dobre momenty. Po raz pierwszy było mi zderzyć się z takim reportażem, ale przecież grabarz też pracuje, ksiądz również – chrzty i pogrzeby. Nie zabrałam klientce tej możliwości i udałam się na pogrzeb.

Niestety fotografia na pogrzebie jest mylnie kojarzona z fotografią pośmiertną. Raczej żaden fotograf na pogrzebie nie będzie fotografować ciała w trumnie. Mimo tego wiele osób ma obawy, że oglądając wywołane zdjęcia, można napotkać taki obraz. Fotografia pośmiertna nie jest tym, co chce uchwycić fotograf. Skupia on swoją uwagę bardziej na tym, co jest niewypowiedziane, ale emocjonujące i warte zapamiętania.

Dla niektórych tego typu pamiątka będzie wspomnieniem inni natomiast dostrzegą na zdjęciach wielu ludzi, którzy przyszli pożegnać człowieka, którego tak bardzo kochali – a to może wywołać w nim miłe wspomnienia o tym, jak jego bliski był ważny dla innych.

Fotografowanie na pogrzebie

Wtedy z pomocą może przyjść fotografia pogrzebowa. Ten rodzaj fotoreportażu należy do najbardziej kontrowersyjnych i rodzących najbardziej ożywione dyskusje, dotyka bowiem kwestii oraz momentów bardzo osobistych. Nikt nie może przecież zaprzeczyć, że właśnie na pogrzebie pojawia się najwięcej łez i bólu. Jakoś instynktownie w chwilach takiej słabości wiele osób chciałoby się ukryć – tymczasem reportażowa fotografia pogrzebowa z założenia ma obowiązek utrwalić takie właśnie momenty.

Może więc rodzić się pytanie: czy można fotografować na pogrzebie?

Zdjęcia na pogrzebie

Doświadczenie pokazuje, że można, ale koniecznym jest, aby tego trudnego zadania podjęła się osoba nie tylko reprezentująca wysoki poziom warsztatowy, ale przede wszystkim obdarzona takimi cechami czysto ludzkimi, jak empatia, współczucie oraz ten rodzaj subtelnego wyczucia, który podpowiada, w którym momencie i gdzie należy opuścić obiektyw. Istnieją bowiem sytuacje, w których naciśnięcie migawki staje się przekroczeniem granicy nie tylko dobrego smaku, ale i kultury. Także bowiem fotografia pogrzebowa – jeśli już jest wykonywana – powinna być artystyczna. Czasem więcej może powiedzieć o atmosferze tej ostatniej drogi jeden detal – jak połączenie kropli wody na płatku kwiatów w wiązance.

Czy wypada robić zdjęcia na pogrzebie?

Fotograf na pogrzeb Zielona Góra

Osoba fotografująca na pogrzebie ma więc naprawdę trudne zadanie: powinna być w każdym miejscu, w którym jest potrzebna, jednocześnie starając się być jakby niewidoczna, aby w czasie swojej pracy nie przeszkadzać osobom zaangażowanym w uroczystość nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim emocjonalnie.

Czy fotografia pogrzebowa jest więc w ogóle potrzebna? Pewnie nie wszystkim i nie na każdej uroczystości. Zazwyczaj zdjęcia są robione na pogrzebach osób publicznych, znanych. Fotografie na pogrzebie osób prywatnych mogą też pełnić funkcję archiwizacyjną – przechowując ich pamięć. Tak trzeba wykonać te fotografie, aby nie musieć się ich wstydzić.
W końcu, nawet w obliczu śmierci sprawdza się przysłowie “Jak cię widzą – tak cię piszą”. A przecież każdy z nas chciałby być zapamiętany jak najlepiej…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *