Pomysł na ślub cywilny w plenerze. Fotograf Zielona Góra

Fotograf Zielona Góra Pani-Migawka

Ślub cywilny w plenerze

Fotograf Zielona Góra Pani-Migawka
Fotograf Zielona Góra Pani-Migawka

Ślub cywilny w plenerze – Wiele par młodych o tym marzy dlatego postanowiłam o tym wspomnieć.


Ślub cywilny w plenerze – Co i jak?


Niepowtarzalna uroczystość:


Z każdym rokiem rośnie liczba par, które zawierają małżeństwo poza Urzędem Stanu Cywilnego. Koncepcji na miejsca ślubów cywilnych w plenerze jest tak dużo, jak par młodych i stają się one coraz to bardziej popularne. Często pomysły te wynikają z inicjatywny, doświadczeń lub zamiłowań narzeczonych.

Po pierwsze, zastanówcie się, gdzie konkretnie chcecie mieć ślub, czy taka opcja również istnieje aby zorganizować go w pobliżu sali weselnej, a następnie musicie rozważyć, w jakim stopniu to miejsce spełnia Wasze oczekiwania. Z ogrodami, zabytkowymi, dworkami, pałacykami i hotelami nie powinno być problemów. Ale w przypadku mniej oczywistych miejscówek mogą się pojawić się małe problemy. Odpowiedzcie sobie na pytania: Co takiego powoduje wyjątkowość tego miejsca? Dlaczego ta konkretna miejscówka jest dla Was ważna, czemu właśnie tu chcecie się pobrać? Obecnie nie ma przymusu uzasadniania wniosku o ślub poza Urzędem, ale warto załączyć konkretną argumentację, ponieważ tylko tak możemy przekazać urzędnikowi nasze wymagania.

Spodziewacie się wielu gości? To zadbajcie o odpowiednie nagłośnienie, aby wszyscy mieli możliwość wysłuchania przebiegu ceremonii. Oprawa dekoratorska i florystyczna jest szalenie istotna ponieważ odpowiednie przystrojenie, muzyczka i unikalne dodatki podkreślą ważność i wyjątkowość ceremonii zaślubin. Kwiaty, dywany czy ozdobione przejście – to najbardziej oczywiste elementy, które wpływają na zdjęcia ślubne. Ślub w plenerze, to szereg możliwości udekorowania przestrzeni, dlatego warto omówić wszystko z dekoratorką.

Pomyślcie też o udogodnieniach dla gości.

Fotograf Zielona Góra Pani-Migawka
Fotograf Zielona Góra Pani-Migawka

Podsumowując

Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze?

Tak na prawdę wszystko zależy od Waszego budżetu. Może kosztować mniej od Kościelnego, ale też może więcej o ile będziecie chcieli zaopatrzyć gości weselnych w wiele bogatych niespodzianek!

Koszty organizacji ślubu w plenerze można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są koszty stałe:

  • Sporządzenie aktu małżeństwa to 84 zł. Oprócz ustalenia daty ślubu, należy złożyć pisemny wniosek o uzyskanie pozwolenia na ślub plenerowy
  • Opłata za ślub w plenerze to 1000 zł. Przepisy i treść ustawy o aktach stanu cywilnego traktują, że opłata nie może wynosić więcej niż 50% średniego wynagrodzenia, w praktyce jest to zazwyczaj 1000 zł. Na opłatę składa się m.in. koszt dojazdu, strój urzędnika, patera na obrączki, nabycie insygniów z wizerunkiem orła białego ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polski.
  • Gdy uda się załatwić ślub kościelny, ofiara wynosi „co łaska”, czyli w zależności od parafii i księdza inaczej. Najlepiej wybadać sytuację samemu i szczerze porozmawiać wcześniej z księdzem.

Dodatkowe koszty zależą od pragnień pary młodej. Do niezbędnych elementów należy organizacja i urządzenie miejsca przysięgi (udekorowany stół z godłem polski w przypadku ślubu cywilnego lub ołtarz w przypadku ślubu kościelnego; krzesła dla gości, dekoracyjna pergola lub altana). Drugi element to miejsce wesela – zarówno część jadalna jak i taneczna. Należy pamiętać o zapleczu sanitarnym. Jedzenie, dekoracje, zabawy, atrakcje to oczywistość!

Fotograf Zielona Góra Pani-Migawka
Fotograf Zielona Góra Pani-Migawka

Wierzę, że rozwiać Wasze wątpliwości dotyczące organizacji ślubu cywilnego. Jak zapewne zauważyliście, w przypadku ślubu cywilnego w plenerze lista spraw do ogarnięcia jest o wiele krótsza niż w przypadku ślubu kościele. Mimo tego, nie odkładajcie wszystkiego na ostatnią chwilę. Może się zdarzyć, że zaskoczą Was jakieś niespodzianki. Ślub moich ukochanych został zorganizowany w hotel TANZANIT w województwie lubuskim nad jeziorem.

Czy warto?

Zielony las, kolorowe ogrody czy piękny park to naturalna sceneria dla wyjątkowego ślubu. Na pewno dla wielu z gości ślub plenerowy to nowe doświadczenie. Okoliczności natury sprawią, że już samo wejście będzie pamiętne i piękne. Po ślubie można sprawnie przejść do życzeń, a następnie do weselnej zabawy bez konieczności dojazdu (jak ma to miejsce w tradycyjnym ślubie). Kontakt z przyrodą, śpiew ptaków, łagodny wiatr usposabiają nie tylko samą parę młodą i gości, ale nawet urzędnik stanu cywilnego zdaje się mieć ludzką twarz, a przez powagę urzędu przebija uśmiech i na krótką chwilę staje się prawdziwym mistrzem ceremonii.


Napiszcie w komentarzu:

Fotograf Zielona Góra Pani-Migawka
Fotograf Zielona Góra Pani-Migawka

  • Na jakim etapie przygotowań do ślubu jesteście?
  • Z jakimi trudnościami musieliście się zmierzyć?
  • Co Was najbardziej zaskoczyło?

Zapraszam do galerii zdjęć

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *